LatestNews

Bezbłędne cv

Bezbłędne cv

Adekwatnie do sondaży w naszym kraju rośnie liczba osób, które są bezrobotne. Aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy, istotne jest stworzenie dobrego CV po angielsku i w języku polskim, które zapewni przewagę nad innymi aplikantami.

Rekruterzy mają znaczny wybór, z tego powodu w interesie ubiegających się o stanowisko jest stworzenie takiego szablonu CV, który przykuje uwagę pracodawcy rekrutera oraz zaakcentuje wszystkie istotne cechy aplikanta na dane stanowisko. Obecnie to papiery aplikacyjne rozstrzygają czy pracownik HR będzie chciał spotkać się z aplikantem. Ankiety udowodniły, że starannie przygotowany wzór cv jest o wiele skuteczniejszy niż zwykły wzór Curriculum Vitae. Reasumując trzeba stwierdzić, że wiedza na temat jak napisać cv jest biletem do lepszej pracy i lepszej jakości życia. Poniżej opisano kilka ogólnych zasad przygotowania konkurencyjnego Curriculum Vitae.

Bardzo istotnym jest, aby pamiętać, że życiorys jest swego rodzaju osobisty dokumentem reklamowym, w którym trzeba wystrzegać podawania nieprawdziwych informacji. W życiorysie nie wolno kłamać, ani wyolbrzymiać własnych umiejętności, kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem. Pracownik działu HR bez problemu jest w stanie ocenić, czy zawartość cv aplikanta jest prawdą. Podanie fałszywych danych w dokumencie aplikacyjnym bardzo niedobrze świadczy o aplikancie i skutkuje odrzuceniem jego kandydatury.

Istotnym, lecz nagminnie pomijanym segmentem cv, jest opis profilu zawodowego. Ta sekcja Curriculum Vitae stanowi bardzo efektywne „narzędzie marketingu”, gdyż podkreśla najważniejsze cechy kandydata. Ta zazwyczaj pomijana cześć życiorysu stwarza możliwość uwydatnienia wszystkiego, co będzie bardzo przydatne na docelowym stanowisku . W przypadku kiedy aplikant nie posiada pożądanych kwalifikacji, w tej sekcji cv można zawrzeć swoje cechy, które rekompensują braki odnoszące się do tego stanowiska.

W Curriculum Vitae nie można pozostawiać luk w historii doświadczenia zawodowego. Taka luka na pewno wzbudzi ciekawość osobą rekrutującą oraz będzie źródłem serii trudnych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W razie gdyby jednak taka luka wystąpiła w cv kandydata, to warto uprzednio opracować sobie sensowne wyjaśnienie takiej sytuacji.

Profesjonalny wzór cv, oprócz treści, jest także istotnym elementem aplikacji. Opłaca się poświęcić chwilę, żeby wybrać taki szablon cv, który wygląda profesjonalnie oraz jest przejrzysty. Musimy mieć na uwadze, że rekruter ogląda setki cv i jeżeli zauważa niedbale sporządzony życiorys, który jest wizytówką aplikanta, to zaraz wyrzuca go do kosza. Profesjonalny szablon cv winien zawierać nie więcej niż dwie strony i składać się z takich części: dane personalne, cel zawodowy, profil zawodowy, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia i referencje. Najbardziej kłopotliwe działy Curriculum Vitae to cel zawodowy i profil zawodowy. Cel winien zostać określony zwięźle i nie powinien być bardziej rozległy niż trzy linie. Powinien on wskazać pracodawcy, jak chcesz rozwijać się profesjonalnie. Podsumowanie kwalifikacji powinno w kilku liniach określać kim jest kandydat i jak jego umiejętności i doświadczenie będą przydatne w przedsiębiorstwie.

Obecnie poza cv w języku polskim, zwykle jesteśmy proszeni o przesłanie cv w języku angielskim. Rodzi się to z faktu, że angielski jest językiem biznesowym. Opracowując szablon Curriculum Vitae w języku angielskim, należy korzystać z takiego zasobu słów, które znamy, gdyż osoba rekrutująca może spytać kandydata o pewne rzeczy wymienione w cv. CV po angielsku nie powinno być dokładnym tłumaczeniem Curriculum Vitae po polsku, toteż czasem dobrze jest spytać o radę znajomego tłumacza lub przejrzeć niezliczone przykłady życiorysu w języku angielskim, jakie są dostępne w internecie.Każdy język ma typowe dla siebie zwroty i nie wszystko można idealnie przetłumaczyć. Toteż aplikant powinien mieć to na względzie, ażeby nie zbudować w swoim Curriculum Vitae „kosmicznych” konstrukcji językowych.

Nim Curriculum Vitae zostanie wysłane do potencjalnego pracodawcy winno zostać zweryfikowane przez parę osób i poprawione o ich ewentualne zastrzeżenia. Wypada także parę razy sprawdzić, czy życiorys nie zawiera błędów merytorycznych oraz gramatycznych.

CV jest niezmiernie istotnym dokumentem, jest reklamą kandydata na pożądane stanowisko. Opisane wyżej zasady sporządzania Curriculum Vitae są bardzo ogólnikowe, mimo to z wypowiedzi doświadczonych pracowników firm rekrutacyjnych wynika, iż większość osób o nich nie pamięta i zaprzepaszcza okazję na wymarzoną pracę. Dzięki uwzględnieniu tych kilku wskazówek, życiorys może zyskać wiele na wartości i pomóc w zwyciężeniu wielu kandydatów.

Nowe wpisy o pożyczkach: